Zde najdete několik zajímavých rad.
Vymalovat si svépomocí, nebo pozvat malíře?
Svépomocné vymalování bytu vyžaduje určité zkušenosti a znalosti, byť se může na první pohled zdát, že jde jen o „nanesení“ barvy na stěnu. Kdo ještě nepracoval s válečkem, ihned zjistí, že tak jednoduché to zase není a bíle pihovatý obličej a pracovní oděv to jen potvrdí. Pokud se zase použije klasická malířská štětka, je třeba pracovat tak, aby na stěnách nevznikli "kocouři“ - nevzhledné fleky - a aby barva po stěně netekla. A to už vůbec nemluvíme o speciálních technikách úpravy stěn. Například benátský štuk – tak to je skutečný kumšt.
Kolik stojí běžný materiál potřebný k vymalování místnosti či celého bytu?
Potřebujeme nejen vhodnou malířskou barvu v dostatečném množství a s rezervou, ale i malířské nářadí a pomůcky. Nejprve si spočítáme plochu stěn a stropů a to pro každou místnost zvlášť, pokud se zrovna nerozhodneme pro jednu barvu (nejčastěji bílou) v celém bytě – pak stačí jen jedno číslo. Podle skutečných ploch stěn a stropů nakoupíme barvy – a už v této fázi nastává pro laika zásadní problém. Jak pořídit správný odstín? Bude na stěně vypadat přesně tak, jako na vzorkovníku? Mám promyšlenou barevnou koncepci konkrétních místností a celého bytu? Které barvy se kam hodí? Jakou navozují atmosféru, náladu, pocity? Odborník vám na tyto dotazy odpoví, ovšem bez jakékoli zkušenosti už nyní našlapujete na minovém poli spokojenosti se svým budoucím bydlením a riskujete zbytečné investice.
A co všechno je kromě barvy třeba? Krycí fólie a pásky, velký a malý váleček, držák na velký váleček (násadu), případně teleskopickou tyč a krátkou násadu, vyrovnávací stěrkovou hmotu (tmel, sádru), misku na vyrovnávací hmotu, škrabku, špachtli, stírací mřížku, brusnou mřížku, případně penetrační nátěr. Navíc se vždy hodí alespoň menší plochý štětec a takzvaný štětec zároháč, kterým se dostanete například za radiátory. A pokud chcete malovat klasickou štětkou, počítejte s tím, že bude výrazně dražší než váleček s násadou, ta kvalitní stojí od cca 700 korun a přitom jde 'jen' o dřevo žíně.
Váleček, násadu a mřížku pořídíte za cca 200 korun, plochý štětec a zároháč také za cca 200 korun celkem, stejně jako teleskopickou tyč a tak dále. Čili veškeré náčiní a potřeby pořídíte za cca 2000 korun, v případě barev záleží na celkové ploše stěn a stropů a také na zvolené značce nátěrové hmoty. Nejlevněji vyjde obyčejné hašené vápno, ovšem to lze použít jen na stěny, které byly dosud ošetřované pouze vápnem, nebo v případě prvních nátěrů nových omítek (cca 170 korun za 12 kg). Ovšem rozdíl v cenách dalších typů nátěrů může být značný. Například za běžný Primalex zaplatíme cca 700 korun za 20 kg materiálu, což vystačí při dvou nátěrech na plochu cca 70 m2 a to jsou 2 menší místnosti (stěny + stropy).
Co nás nestojí peníze, je čas, ovšem třeba odstranění staré vrstvy nátěru je velice pracné i fyzicky namáhavé a je třeba umět si na tuto práci „zajít.“ Pro provedení lokálních oprav, stěrkování a sádrování je pak třeba provést penetraci a ani penetrační nátěr není zrovna nejlevnější. Pokud se tedy rozhodnete pro svépomocné vymalování bytu například 3+1 o podlahové ploše 80 m2, může stát veškerý materiál, náčiní a potřeby cca od 5.000 korun výše a co se týká času, bude nejvíc záležet na aktuálním stavu stěn. Jednomu člověku může vymalování takového bytu zabrat i týden. A po celou tuto dobu bude provádět i poměrně složité logistické úkony. Vždyť je také třeba bydlet.
Kolik vrstev je na stěnu třeba aplikovat?
Běžně se hovoří o dvou vrstvách, ovšem je třeba barvu správně naředit a použít vhodný materiál. Navíc je ještě běžná i třetí vrstva (vlastně první), kterou je penetrační nátěr. Ten má za úkol spojit pevněji stávající omítky s podkladem a zároveň umožnit lepší přilnutí nové vrstvy barvy. Vynechat penetraci se obvykle nevyplácí. A pokud není místnost pěkně vymalována ani po dvou nátěrech barvou, bude třeba nátěr třetí. Dvě vrstvy nového nátěru obvykle stačí, pokud je povrch stěn hladký a původní nátěr světlý. Ovšem 2 vrstvy nestačí, pokud jsme výmalbu velice dlouho zanedbávali, nebo použijeme odlišný materiál.
Příprava podkladu před penetrací
Na prvním místě je vždy odstranění staré malby, pokud nedrží. Lze to suchou i mokrou cestou, záleží na okolnostech a právě vhodnost výběru jedné z těchto dvou metod opět vyřeší pouze odborník. Poté je v jedné vrstvě nanesen penetrační nátěr (někdy je ale nutné i tento nátěr opakovat). Následně jsou srovnané nerovnosti stěrkou či sádrou a povrch je po jejich zaschnutí vybroušen brusnou mřížkou. Až poté můžeme malovat. Pokud není třeba škrábat omítku, je vhodné stěny před nanesením penetrace alespoň omést. A pozor, sádru musíme použít jedině bílou, šedá sádra se extrémně špatně překrývá barvou.
Penetrace před malováním - ano či ne?
Penetrační nátěr je, při dnešní snaze vymalovat rychle a za co nejnižší cenu, podceňován a mnohými řemeslníky úmyslně vynecháván. Jedná se o napuštění savého podkladu, jeho zpevnění a zvýšení přilnavosti. Rozdílná savost, špatná soudržnost podkladu, prach, mastnota, to vše jsou prvotní příčiny fleků a skvrn na nové malbě.
Penetrace není impregnace. Jeho cílem je příprava podkladu pro další nátěr, ne jeho ochrana. Do penetračního nátěru je možné přidat trochu barvy, kterou se bude malovat. Předně ihned uvidíte vynechaná místa, zároveň v případě použití kvalitních, vysoce kryvých barev, velmi často ušetříte druhý nátěr.
Penetrovat byste měli především méně pevné podklady, nové omítky a starší omítky po odstranění předchozích nátěrů. Penetrační nátěr musí být určen pro použitý povrch a typ barvy, kterou budete malovat (disperzní, silikátová, silikonová…).
Běžné univerzální penetrace jsou určeny pro nové omítky, případně povrchy v dobrém stavu. Starší a zvětralé omítky je vhodnější penetrovat hloubkovou penetrací, pokud možno ve dvou nátěrech.
Vždy je nutné postupovat podle návodu a dodržovat technologické přestávky vysychání. Doporučený typ penetrace vždy najdete v technickém listu zvolené barvy, způsob použití a ředění pak na štítku samotné penetrace.
Penetrační nátěr vám ušetří spoustu nepříjemností a ve výsledku i peníze. Nejčastějšími problémy, které vznikají při nepoužití penetračního nátěru pak jsou:
loupající se malba – dochází k různému pnutí původní malby při vysychání, seškrábnutí a přetření pouze rozšiřuje velikost odloupnuté malby
skvrny na nové malbě – především u tmavších odstínů a odstínů s vysokým podílem červených pigmentů dochází k mapám a flekům při různě rychlém vysychání nové malby – často nepomáhá ani více než pět nátěrů
nabalení původní malby na váleček – odborník by měl poznat, zda je nutné původní malbu oškrábat, přesto penetrace i v tomto případě zpevní podklad a k nabalování nemusí dojít
vyšší spotřeba barvy, nutnost více nátěrů – zvýšená savost podkladu zvyšuje spotřebu materiálu a tím i celého malování
Poraďte se s odborníkem. Pokud od něj uslyšíte, že penetrace není potřeba, ptejte se proč. Pokud vám to není schopen vysvětlit, mělo by vás to varovat. Zároveň se vyhněte „odborníkům“ ze stavebních supermarketů. Jejich prací je prodat vám libovolný výrobek, z praxe obvykle neznají vůbec nic.
Proč nástřik Gotele?
Gotele je stříkaná dekorativní omítka, která se hodí na všechny typy stěn{umakartové jádra, panel atd.} Ideální pro optické zarovnání stěn. Barevná varianta nástřiku lze zvolit dle přání zákazníka. Struktura je i po budoucím přetření stále zachována.
Působení barev
Jak vnímají barvy novorozenci?
Dítě se nerodí se schopností vidět barevně. Té se postupně učí a získává ji v přesně stanoveném pořádku. Novorozenec vnímá jen červenou, oranžovou, žlutou a zelenou barvu. Postupně se k nim přidává fialová, modrá atd. Vědci to vysvětlují odlišnou vlnovou délkou paprsků slunečního spektra.
Barevné spektrum
Barvy dělíme do tří skupin – uklidňující, povzbuzující, neutrální. Uklidňujícím se také říká ženské a patří sem zelená, modrá a fialová. Povzbuzujícím zase mužské, jsou to červená a oranžová. Žlutá barva zaujímá prostřední pozici a vyrovnává oba protiklady.
Jednotlivé barvy a jejich účinky na naše zdraví
Modrá
Modrá je barvou klidu, harmonie a nekonečna. Zklidňuje, ale zároveň pomáhá zvýšit koncentraci.
Tato barva posiluje životní sílu, přináší klid a mír. Modrá je vhodná při alergiích, astmatu, tiší bolest a celkově zklidňuje.
Fialová
Fialová je barvou tajemna, záhad a mysterií. Působí na nevědomí, dodává tak hluboké uvolnění, duchovní sílu a poznání. Tato barva posiluje každou relaxaci či meditaci.
Fialová je barvou klidu a vnitřního míru. Pomáhá posilovat city a intuici, hluboce uvolňuje a uklidňuje. Fialová barva je vhodná pro jedince trpící neklidem, nervozitou, smutkem či strachem.
Červená
Červená je barvou slunce, ohně, života, srdce, lásky, ale také zlosti a vzteku. Dodává člověku energii, elán, aktivitu, uvolňuje potlačené emoce a probouzí sexualitu.
Červená je velmi provokativní, dokáže zrychlit dech, tep i krevní tlak. Vyvolává nárůst pracovní aktivity i chuti k jídlu. Tato barva povzbuzuje všechny smysly, tedy i pohlavní potenci. Hodí se při léčbě depresí a melancholie. Růžová
Růžová je barvou něhy, nevinnosti, spokojenosti, klidu a lásky. Harmonizuje, pomáhá rozvíjet spolupráci a kolektivní pospolitost.
Tato barva pomáhá zjemňovat a harmonizovat negativní emoce, myšlenky a životní postoje. U žen je vhodná při léčbě traumat z dětství, v kombinaci s psychoterapií a homeopatií.
Žlutá
Tato barva je nejsvětlejší ze všech sytých pestrých barev. Je teplá, prozařující až svítivá. Žlutá působí velmi blahodárně na všechny smysly, zlepšuje náladu, svěžest, kreativitu, je velmi optimistická.
Žlutá pomáhá uvolňovat pozitivní energii, působí na intelekt, koncentraci, dodává životní jiskru a elán. Rovněž harmonizuje vnitřní orgány – žlučník a slinivku.
Oranžová
Oranžová je barvou radosti, úspěchu, spokojenosti, kreativity. Oranžová patří mezi nejoblíbenější barvy.
Oranžová barva je úžasným pomocníkem při léčbě traumat, závislostí, dlouhotrvajícího smutku. Pomáhá člověku najít opět vnitřní klid, radost a sílu, jít dál.
Zelená
Zelená je barva přírody a zdraví. Symbolizuje rovnováhu, harmonii a klid. Tato barva také dodává sebevědomí, proto je vhodná pro jedince, kteří mají problém s nerozhodností.
Tato barva má uklidňující účinek na tu část mozku, která kontroluje a koordinuje pohybové funkce, normalizuje krevní a oční tlak a zvyšuje bystrost zraku. Zelená také posiluje vyčerpané nervy, zklidňuje a dodává novou energii. Její účinek je i relaxační.
Bílá
Bílá je barvou světla, symbolem čistoty, nevinnosti, věčnosti, moudrosti. Prozrazuje citlivost, smysl pro čistotu pořádek. Bílá je také barvou začátku života, ale i konce.
Bílá je barvou nového začátku. Pomáhá osvětlovat a pročišťovat. Rozveseluje mysl a usnadňuje hluboké změny a tak nám může pomoci vidět a vnímat věci v novém, jasnějším světle.
Černá
Černá je barva nejtemnější, vážná, pevná, těžká. Obvykle představuje temnotu, zlo, prázdnotu, smutek, smrt. Ve světě má tato barva i jinou tvář. Ve východních zemích je barvou plodnosti. Černá je tam barvou úrodné půdy, tma zase místem vznikání a klíčení. Kabala jí vnímá jako symbol královské moci a porozumění pocitům.
Černá dokáže působit nejdepresivněji ze všech ostatních barev a odstínu. V mnoha lidech vzbuzuje pocity strachu a úzkosti. Obvykle zabraňuje proudění energie. Nemocní a lidé trpící proměnlivými náladami či psychickými potížemi by se jí měli vyhýbat.